Ochrona prywatnych danych

HitMalware to obecnie jeden z najskuteczniejszych programów zabezpieczających komputer przed złośliwymi wirusami, robakami, trojanami i oprogramowaniem szpiegowskim. Polecam.

6 mln ofiar Confickera

W kwietniu 2009 specjaliści od ochrony antywirusowej ogłosili szumnie, że praca twórcy Confickera poszła na marne, by po tygodniu stwierdzić, że Conficker dopiero zaczął zarabiać..

Liczba użytkowników, których komputery zostały zainfekowane robakiem Conficker, może wynosić 6 milionów - podaje firma Kaspersky Lab. Najwięcej infekcji robakiem miało miejsce w Chinach (ok. 2,7 mln), Brazylii (1 mln) i Rosji (800 tys.).

Conficker zaatakował pod koniec ubiegłego roku, a po kilku miesiącach został uznany za jedno z najbardziej uciążliwych cyberzagrożeń w historii Internetu. Robak wykorzystywał błąd w usłudze Windows Server w systemach Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 i Server 2008. Microsoft załatał ów błąd pod koniec października 2008 r. udostępniając stosowną łatkę poza standardowym cyklem uaktualnień. Niestety duża część komputerów PC pozostała wciąż narażona na atak - zainstalowane na nich systemy nie zostały na czas załatane.

Wirus uznawany jest za najpopularniejsze wśród prasy i portali zagrożenie w historii medialnych doniesień.

Microsoft wyznaczył nawet nagrodę za "głowę" twórcy Confickera - 250 tysięcy dolarów za informacje mogące pomóc w zatrzymaniu autora lub autorów tej złośliwej aplikacji.

UPDATE: liczba zainfekowanych tą aplikacją komputerów przekroczyła 10 mln.

27.08.2009. 12:09

Komentarze

Artykuł nie był jeszcze komentowany

Napisz komentarz

* = pola wymagane

:

:

:


4 + 5 =