Ochrona prywatnych danych

HitMalware to obecnie jeden z najskuteczniejszych programów zabezpieczających komputer przed złośliwymi wirusami, robakami, trojanami i oprogramowaniem szpiegowskim. Polecam.

Sasser

Sasser to robak komputerowy, który pojawił się w 2004 roku i rozprzestrzenia się na komputerach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 2000 lub Windows XP.

Pierwsze pojawienie robaka miało miejsce 30 kwietnia 2004 i pierwotną jego wersję oznaczono jako Sasser.A. W ciągu paru następnych dni pojawiły się mutacje robaka oznaczane kolejnymi literami alfabetu Sasser.B-Sasser.D. Wirus nie wymaga interakcji ze strony użytkownika, wykorzystuje bezpośrednio porty 445 i 139 (NetBIOS). Jego obecność zaznaczała się m.in. nagłym wyłączaniem się komputera. Ofiarą robaka stała się m.in. niemiecka poczta. Sasser wykorzystuje błąd typu przepełnienie bufora w części systemu operacyjnego nazywanej LSASS.

Firma Microsoft w kwietniu 2004 wypuściła uaktualnienie do systemu operacyjnego zawierającą poprawkę błędu i przypuszcza się, że twórcy robaka za pomocą inżynierii odwrotnej odkryli jego istnienie.

Twórcę wirusa, Svena Jaschana, udało się zatrzymać dzięki współdziałaniu FBI i CIA. Został skazany przez niemiecki sąd na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

26.06.2011. 20:40

Komentarze

Artykuł nie był jeszcze komentowany

Napisz komentarz

* = pola wymagane

:

:

:


4 + 6 =