Ochrona prywatnych danych

HitMalware to obecnie jeden z najskuteczniejszych programów zabezpieczających komputer przed złośliwymi wirusami, robakami, trojanami i oprogramowaniem szpiegowskim. Polecam.

Suriv-2, Stoned, Cascade, Jerusalem

Suriv-2 byl pierwszym wirusem plików EXE napisanym przez nieznanego autora, prawdopodobnie w Izraelu; jego kolejną odmianą był Jerusalem (opisanym dalej). W 1987 powstaly jeszcze dwa ciekawe wirusy - szybko rozprzestrzeniający się, rezydentny wirus sektora rozruchowego dyskietki "Stoned" oraz pierwszy wirus szyfrowany mający na celu utrudnienia wykrycia i usunięcia "Cascade".

Po wydarzeniach z kolejnymi wirusami użytkownicy zaczęli zabezpieczać swoje dane. Powstały pierwsze programy antywirusowe, a firmy stosowały nowe rodzaje zabezpieczeń. Twórcy wirusów wymyślili jednak sposób, aby ominąć te przeszkody. Tym rozwiązaniem był Koń Trojański. Konie są popularne do dziś a schemat ich działania jest prosty: użytkownik uruchamia program zawierający wirusa, ten zaś działając niezauważonym, pozwala np. przejąć kontrolę nad komputerem ofiary. Konie trojańskie w tamtych czasach były niegroźne, głównie dlatego, że programiści popełniali proste błędy, a większe szkody były spowodowane złą strukturą programu.

Jednym z najbardziej udanych wirusów był Jerusalem, który został wykryty na komputerach Izraelskiego Ministerstwa Obrony. Był to pierwszy wirus, który „zjadał” wszystkie pliki *.exe, *.com. Po uruchomieniu programu Jerusalem umieszczany był w pamięci komputera, skąd zarażał inne pliki. Nowością było też zastosowanie mechanizmu wyzwalacza czasowego, który uruchamiał wirusa określonego dnia. Pierwszym dniem, w którym wirus miał zadziałać był 13 maja 1988 – czyli w 50 rocznicę powstania państwa Izraelskiego.

04.09.2009. 09:48

Komentarze

Artykuł nie był jeszcze komentowany

Napisz komentarz

* = pola wymagane

:

:

:


1 + 1 =